Storczyki to jeden z najpiękniejszych kwiatów na ziemi, nie było by osoby, która widząc jej wdzięki nie zakochałby się w niej. Jest to gatunek bardzo szybko rozpowszechniający się na świecie. Można go kupić w każdym miejscu, bez znaczenia od miejsca jego naturalnego pochodzenia.

Orchidea nie jest trudnym gatunkiem w uprawie, jest nie prawdą stwierdzenie, iż trzeba być prawie specjalistą by muc hodować ten rodzaj roślin. Każda osoba chcąca je uprawiać powinna pamiętać o przestrzeganiu pewnych reguł. Otóż każda roślinka jak i różne gatunki potrzebują innych czynników do życia a także do rozkwitu. Do każdego naszego podopiecznego musimy podchodzić indywidualnie, dostarczać Im odpowiedniej wilgotności, światła temperatury, i powietrza. Nie zachowanie tych reguł może spowodować chorobę Orchidei bądź nawet jej śmierć.

 

 

 

Jak doprowadzić do zakwitu storczyków:

 

                    

Aby storczyk zakwitł trzeba dopilnować kilku rzeczy: 
Po przekwitnięciu storczyka należy przenieść go w miejsce, gdzie zapewnimy im właściwą temperaturę i oświetlenie na czas spoczynku. Podczas spoczynku z reguły większość storczyków potrzebuje mniej podlewania niż podczas wzrostu takim okazem jest np. Calanthe których praktycznie nie podlewamy.
Storczyki wymagają jasnego miejsca przez cały rok, również podczas spoczynku rośliny, a szczególnie ważne jest to w okresie kwitnienia
trzeba pamiętać o wilgotności powietrza w pomieszczeniu w którym się znajduje w granicach 60-70 procent.





 

 

 

 

Podlewanie  

 

              
Storczyki nie powinny być podlewane zbyt często, ponieważ duża ilość tych pięknych roślin nie znosi mokrego podłoża, za skutkuje to u nich szybkim gniciem korzeni. Zawsze przed podlaniem należy sprawdzić czy podłoże w całej doniczce nie jest mokre, jeśli będzie należy czekać aż będzie suche. Można również to zauważyć obserwójądz korzenie, gdy nasz podopieczny ma mokre podłoże jego korzenie są zielone a gdy podłoże jest suche jego korzenie są srebrne.

Storczyki powinno podlewać się zawsze rano, wodę, którą będziemy do tego używać powinna mieć temperaturę pokojową, powinna to być woda miękka i przestana. Nie poleca się podlewania storczyków wodą, prosto z kranu ’’, ponieważ jest to zazwyczaj woda twarda pełna chloru i wapnia (soli mineralnych), który osadza się później na naszych podopiecznych. Jeśli nie mamy innego wyboru woda z kranu powinna być przegotowana a potem odstawiona na minimum trzy dni. 
Najlepsza woda do storczyków to deszczówka latem a zimą roztopiony śnieg.
Storczyki podlewamy wsadzając je do wody na około 25 minut, korzenie do tego czasu staną się zielone. Należy unikać zalania storczyka, ponieważ możemy go uśmiercić.
Nasze storczyki możemy również spryskiwać (należy również pamiętać o podlewaniu), należy wówczas uważać na kwitnące storczyki by nie zamoczyć, spryskać kwiatów, mogą one wówczas zwiędnąć.

 




 

Podłoże

 



Storczyki można podzielić na trzy grupy z względu na sposób życia.

  1. Pierwsza grupa to storczyki epityczne – PWN popularne określenie roślin z rodziny storczykowatych, rosnących na innych roślinach, głównie na drzewach, bez kontaktu z ziemią. Przystosowaniami do takiego trybu życia są: zdolność magazynowania wody w bulwach pochodzenia pędowego (pęd roślinny), silne ograniczenie parowania dzięki grubym, skórzastym liściom, pokrytym warstwą kutykuli oraz wykształcenie specjalnych korzeni powietrznych zdolnych do pobierania wilgoci z atmosfery.
  2. Druga grupa to storczyki naziemne - są to byliny z bulwami korzeniowymi lub kłączami, które rozrastają się w glebie.
  3. Ostatnia grupa to storczyki naskalne.


Kązdy z tych gatunków potrzebuje innego rodzaju ziemi, podłoża by prawidłowo się rozwijać. Na światowym rynku jak i Polskim można spodkać wiele rodzajów podłoża, jak np: Kora sosnowa, Węgiel drzewny, Skała wulkaniczna, Torf, Keramzyt.





 

Przesadzanie

 


Storczyki powinno przesądzać się bardzo rzadko, jeśli już to robimy to tylko w kilku przypadkach gdy:


Storczyków nie powinno się przesadzać gdy kwitną (prawdopodobnie odpadną kwiaty, bulwy), podczas przechodzenia w stan spoczynku

 

                                         

 

 

 

 

 

                                                      

 

 

 

Temperatura

 


Storczyki to gatunek roślin które aby dobrze się rozwijać potrzebują określonej temperatury. Taką temperaturę można zapewnić prawie w każdym mieszkaniu. Idealna temperatura w dzień to 21-27°C. natomiast w nocy to 16-18°C.
Podczas upalnych dni podczas lata, gdy storczyk przebywa na dworze bądź na parapecie, trzeba unikać dużych temperatur powyżej 35°C ponieważ roślinka może się przegrzać, należy wówczas schować ją w ciemniejsze miejsce
Z kolej podczas zimy, gdy temperatura spada poniżej 0°C, nie można wietrzyć pokoju w którym znajduje się roślinka, ponieważ może spowodować to przemarznięcie storczyka a w rezultacie opadanie, więdnięcie kwiatów, pąków oraz liści.